“AYRIMCILIK YOK OLANA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Yazar : Tarih : Okunma : 193 views Yorum Yap

Çivril’de 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü törenle kutlandı.

İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Kadın Kolları, hunharca katledilen kadınları anlatmak amacıyla, tabutla tören alanına geldi.

Cumhuriyet Meydan’ında düzenlenen törende, Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve istiklal marşının ardından millet ittifakı kadın kolları başkanları, 8 Mart’ın dostluğun, kardeşliğin ve dayanışmanın günü olduğunu söyledi.

“KADIN İSTİHDAM ORANLARI DÜŞÜYOR”

Çivril İYİ Parti Kadın Kolları Başkanı Huriye Çiftçi, pandemiyle birlikte kadınların işsizlik oranları düştüğüne dikkat çekerek; “Ülkemizde kadına yönelik şiddet vakaları gün geçtikçe artmakta, neredeyse her gün bir şüpheli kadın ölümü gerçekleşmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşmekte, pandemiyle birlikte kadınların ev içi yükü daha da artmakta ve kadın istihdam oranları düşmektedir. Siyasette, medyada ve toplumsal yaşamda eril dil yaygınlaşmakta, bunun sonucu olarak eril anlayış adalet sistemine de sıçramaktadır. Eril adalet anlayışı ise savunmalarda mağdur kadının onurunu zedeleyecek ifadeler kullanılmasına ve verilecek cezalarda indirime gidilmesine yol açmaktadır. Biz İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı olarak kadınların toplumda birey olarak var olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınlara yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önlendiği Türkiye hayalimiz gerçekleşene dek mücadelemize devam edeceğiz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşmiş olan kazanımlarımızdan hiçbir zaman ödün vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

“8 MART! DAYANIŞMA OLSUN, YAŞAM DOLSUN, CESARET OLSUN”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Çivril Kadın Kolları Başkanı Gönül Emre, bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar diyerek; “ Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz? Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir.  Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız. Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız. Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun “ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından hunharca katledilen kadınların simleri okundu ve tabutun önüne karanfiller bırakıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından millet ittifakı çarşı merkezdeki esnaf kadınları ziyaret ederek karanfil dağıttı.

Törene İYİ Parti İlçe Başkanı Elvan Çakmakçı, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İlçe Başkanı Bedri Ataş, Cumhuriyet Halk Partisi eski İlçe Başkanı Ömer Köseoğlu, millet ittifakı ve vatandaşlar katıldı.

 

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=