ÜÇÜZ DOĞURAN İNEK GÖRENLERİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

Yazar : Tarih : Okunma : 1.234 views Yorum Yap

Çivril’de üçüz doğuran inek hem sahibini hem de veterinerleri şaşkına çevirdi.

Çivril’in Menteş Mahallesinde hayvancılık ve çiftçilik yapan Cahit Çelimli simental cinsi ineği üçüz doğurunca şaşkınlığını gizleyemedi. Çelimli ilk defa üçüz doğuran bir ineği olduğunu belirtti.

Çivril’in Menteş mahallesinde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ve çiftçilikle uğraşan Cahit Çelimli’nin simental cinsi ineği üçüz doğurdu. 6 yıl önce besiciliğe başladığını ve ineklerini Almanya’dan getirttiğini ifade eden Çelimli “Altı yıl önce başladığım besicilik işinde ilk defa üçüz doğuran ineğim oldu bu işi şimdi daha da severek yapıyorum” dedi.

İneğin aşılması ve doğumunu yaptıran veteriner hekim Fatih Ceylan ineklerde üçüz doğumların nadirde olsa görüldüğüne dikkat çekerek  “Nadirde olsa üçüz doğumlar olabiliyor. 2015 yılında ithal olarak Almanya’dan gelen Simental cinsi ineğimizin aşılamasında en yüksek kalitede spermalardan kullandık. Sabah 11 gibi ineğimiz üçüz doğurdu ve yavruların hepsi de sağlıklı. Birkaç gün gözetim altında tutacağız bakımları yapıldığında sağlıklı bireyle olarak besihaneye dahil olacaklar. Üreticimize hayırlı olsun” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=