KUFİ (BOK) PİSLİK AKIYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 2.403 views Yorum Yap

Kufi Çayı sadece Fabrika sezonu açıldı mı akıyor, akan da su değil zehir oluyor.

Çivril Işıklı gölünün önemli kaynaklarından biri olan Kufi çayı Sandıklı’dan bırakıldığı iddia edilen atıklar yüzünden pislik akıyor.

 

Sandıklı ve Akdağ’da yapılan plansız göletler yüzünden kuraklığa mahkûm olan Kufi çayı Sandıklı’da bulunan cips fabrikalarının çalışmaya başlamasıyla akmaya başladı. Sandıklı’dan sonra Çapak, Osmanköy, Çakallar, Çağlayan Koçak ve Işıklı mahallerinden geçip Işıklı gölüne dökülen Kufi çayındaki kirlilik, fabrikaların tam kapasite çalışmaya başlamasıyla korkutucu düzeylere çıkıyor. Derenin etrafında dayanılmaz kokuya neden olan atıklar yüzünden Kufi çayı, etrafındaki çiftçileri ve hayvan sahiplerini tedirgin ediyor.

 

Ekosistem Bozuldu

Kufi çayına atık bırakılması ve derenin akmaya başlaması üzerine bölgeye giden Denizli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Koray Eren Kufi çayında ekosistemin bozulduğuna dikkat çekerek “çok değil 10 yıl önce insanlar Kufi çayında balık tutar etrafında piknik yapardı. Şimdi Sandıklı’dan bırakılan kanalizasyon ve fabrika atıkları yüzünden Kufi ve etrafı pislik yuvası oldu. Buraların ekolojik dengesi bozuldu” dedi.

 

Miryokefalon anıtını pisliğin içine mi yapacağız

Kufi çayının yatağının tarihsel bir öneme de sahip olduğunun altını çizen Eren “Kufi Çayı Menderes nehri ve Işıklı gölünün en önemli kaynaklarından birisi. Yaklaşık 100 kilometrelik uzunluğu ile çok geniş bir sahaya hayat veriyor. Bunun yanında 1176 yılında yapılan Miryokefalon savaşına da ev sahipliği yapmış bir dere yatağı. II. Kılıçaslan’ın Haçlı ordusunu bozguna uğrattığı yerler. Denizli Büyükşehir Belediyesi geçen yıl bu alanda zafer kutlaması yaptı ve bundan sonra her yıl burada kutlama yapılacak. Önümüzdeki günlerde bu bölgeye zafer anıtı dikilecek. İnsanlara Anadolu’nun Türk yurdu olarak tescillendiği savaşın yapıldığı yerleri kanalizasyon atıkları içinde mi göstereceğiz. Doğayı katlettik şimdi de tarihimizi katledeceğiz” dedi.

Her yıl Ocak – Şubat dönemi aynı sorunla karşı karşıyayız

Kufi çayının her yıl aynı dönemlerde atık sular ile kirletildiğini ifade eden Koray Eren “bir zamanlar Işıklı gölü ve Menderes Nehrine hayat veren Kufi son yıllarda zehir ve atık akıtarak doğayı katlediyor. Her yıl Sandıklı’da cips fabrikalarının çalışma sezonunda atık sular bölgemize bırakılıyor. Kış ayları olması nedeniyle eriyen kar suları ile atık su daha çabuk doğaya karışıyor” dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=