“KÖYLÜ OLDUYSAK GEVUR MU OLDUK”

Yazar : Tarih : Okunma : 1.032 views Yorum Yap

Sarılar Mahallesi’nde yaşayan 53 yaşındaki Nazlı Atabay, çiftçinin yaşam şartlarının zor olduğunu birde pandemi nedeniyle daha da kötüye gittiğini ve çiftçiliğin ölme noktasına geldiğini söyledi.

“SÜT UCUZ, YEM PAHALI”

Nazlı Atabay, yevmiye ile ekmek yapmaya geldiğini ve çiftçinin durumunun kötüye gittiğini vurgulayarak; “ Sabah ezanında yevmiye ile ekmek yapmaya geldim. Yevmiye işi çıkarsa oraya gidiyorum çıkmazsa elimiz aç karnımız hamur oturuyoruz. Pandemi her sektörü etkilediği gibi çiftçiyi de etkiledi. Geçmiş yıllar bundan daha iyiydi. Çiftçiye destek yok, destek olmadığı gibi her şeye zam üstüne zam geliyor. Bir çuval yem 120 liradan başlıyor. Ben yevmiyeye gideceğim de hayvanlarımın yemini alacağım. İneklerin sütünü satıp yem alalım diyorum süt ucuz. Böyle giderse çiftçilik yapan kalmaz. Zaten çiftçilik öldü. Bizde ayakta kalmaya çalışıyoruz ”ifadelerini kullandı.

 

 

ÇİFTÇİLİK YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR!

Çiftçiliğin yaşama mücadelesi verdiğinin altını çizen Atabay; “Kendi tarlamızda yeraltına su vurdurduk. Su fişi almayınca su vermeyeceklermiş. Biz zaten kendi imkanlarımızla tarlamıza su vurdurduk. Çıkan suyu da kullanamayacakmışız. Barajda zaten su yok yeraltını da kullanamayacakmışız biz ne yapalım. Afyon, mısır, çekirdek ekiyoruz. Bunları da ekemediğimiz zaman biz ne ile geçimimizi sağlayalım. Hırsızlık mı yapalım banka mı soyalım. İleşberlik yaşama mücadelesi çekiyor.  Barajdan verdikleri gibi fiş ile su vereceklermiş biz ona nerden bulalım parayı zaten karnımızı zor doyuruyoruz. Tarlamızdaki suyu kullanamıyoruz. O paramızda boşa gitti. Biz acımızdan mı ölelim. Köylü olduysak gevur mu olduk. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz. Yardım yoksa olanı da elimizden almasınlar “şeklinde konuştu.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=