Yazılar

Spor Sakatlıklarını Önlemede Genel Tedbirler;

Spor Sakatlıklarını Önlemede Genel Tedbirler;

Sporcu Sağlık Muayeneleri; Sporcu sağlık muayenelerinin temel hedefi sporcuların sağlıklı ve güvenli bir şekilde spor yapabilmelerini, antrenmanlara ve yarışmalara katılabilmelerini sağlamaktır. Sporcu sağlık muayeneleri; sporcuda var olan ya da gelişebilecek hastalıkları..
Merhaba!

Merhaba!

Genç Çivril gazetesinin geçen haftaki sayısında “muhalefet köşesi” gene boş kaldı!, uyarısını görünce, ülkemizi ve dünyayı “hizaya” sokan, yaşam alışkanlıklarımızı değiştiren, bizlere endişe ve korkuyu, gelecek belirsizliğini yaşatan bir “virüs”..
İNSÜLİN DİRENCİ

İNSÜLİN DİRENCİ

Günümüzde önemli sağlık sorunlarından biri olan insülin direncinin ortaya çıkmasında obezite büyük önem taşıyor. Bu sorun zamanında tespit edilip kontrol altına alınmadığında diyabet, karaciğer yağlanması, kalp damar hastalıkları gibi ciddi..
HATCA EBE

HATCA EBE

Gölgem, güneşini engellemiş olmalı ki; bakışlarını önündeki tepsiden, tepsideki yarısı çer çöpünden, toz toprağından ayıklanmış yarısı ayıklanacak börülcelerden uzaklaştırıp bana dikti. Bir süre kim olduğumu kestiremeyince yorgun, yaşlı, fersiz, kırış..
ASKERİ HASTANELER KAPATILMASAYDI

ASKERİ HASTANELER KAPATILMASAYDI

Ülkemizde ilk askeri hastane “Gülhane Seririyat Hastanesi” adı ile 30 Aralık 1898 tarihinde açılmıştır. Birinci Dünya savaşı (1914-1918) yıllarında, bir harp hastanesi olarak Çanakkale'den getirilen ağır hastaların bakımına tahsis edilmiştir...